Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Karty budżetu obywatelskiego oddawano do ostatniej chwili!

Karty budżetu obywatelskiego oddawano do ostatniej chwili!

budzet1Wydawało się, że ubiegłoroczne, pierwsze głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego w Zduńskiej Woli było pełne emocji. I że walka trwała o każdy głos! Ale nauczeni ubiegłorocznym doświadczeniem zduńskowolanie, tegoroczną walkę o głosy na zakwalifikowane do budżetu zadania rozpoczęli już pierwszego dnia, czyli 22 września. Głosy zbierali do ostatniej chwili, czyli do godz. 15.30 w piątek 3 października.

 

W tym roku mieszkańcy mieli zaledwie dwa tygodnie na zebranie głosów poparcia na złożone wnioski. W sumie wpłynęło ich 20 w dziale inwestycje i 8 na wydarzenia. Ostatecznie jednak po wycofaniu się wnioskodawców z ul. Łaskiej 2 (więcej na: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/3242-zamieszanie-w-budecie-obywatelskim-w-zduskiej-woli-wycofano-jedno-z-zada-), w dziale inwestycje zostało ich 19. W budżecie miasta na 2015 rok zarezerwowano na zadania z budżetu obywatelskiego 1 milion złotych: 800 tys zł na inwestycje, a 200 tys. zł na wydarzenia.

Aneta Barton ze Studia Tańca Arabeska wrzuciła w piątek do urn ogromną stertę kart. Jak szacuje, może być ich tysiąc, a może więcej.
- Walczymy o zorganizowanie w przyszłym roku widowiska taneczno-muzycznego. Mówiąc w wielkim skrócie chodzi o widowisko mówiące o takiej zduńskowolskiej Hance Ordonównie, która pokonując wiele przeszkód zaczyna tańczyć i osiągać sukcesy. Wszystko będzie osadzone w realiach Zduńskiej Woli z lat dwudziestych XX wieku. Bardzo się cieszę, że ten pomysł poparło wiele osób i wszystkim dziękuję - mówi pomysłodawczyni widowiska.
Waldemar Miszczak, przewodniczący Wspólnoty Lokalnej osiedla 1000-lecia złożył w imieniu zarządu wspólnoty dwa wnioski. W dziale inwestycje i w dziale wydarzenia. W pierwszym wspólnota zbierała podpisy za budową nowej świetlicy przy ulicy Szadkowskiej.
- Stara, która wciąż stoi, została zamknięta ze względu na zagrożenie. O jej rozbiórkę i budowę nowej staramy się, by to osiedle nie umarło kulturalnie śmiercią naturalną. Nie mają się gdzie popołudniami podziać dzieciaki i młodzież. Nie ma miejsca na spotkania dla seniorów, a tych najwięcej mieszka w zasobach wspólnoty - wylicza Miszczak. Drugim zadaniem, pod którym zbierano podpisy, jest Cykl Spartakiad Sportowo-Rekreacyjnych Zduńskowolskich Wspólnot Osiedlowych pod hasłem "Wspólnie łączymy Zduńskowolan". Jak wyjaśnia Waldemar Miszczak, jeśli zadanie przejdzie będzie to cykl spotkań rodzin z trzech wspólnot: WLO 1000-lecia, z os. Karsznice i os. Nowe Miasto.
- Reasumując zabawy rodzinne, międzypokoleniowe: od dziatek po dziadków. Jeden z członków zarządu WLO 1000-lecia nie kryje, że zbieranie głosów było w tym roku bardzo trudnym wyzwaniem. - Trzeba było walczyć o każdy głos z kolosem, jakim jest Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Lokator''. Administracje zasypały skrzynki lokatorskie kartami z już zaznaczoną propozycją, dotyczącą ulicy Łódzkiej. Zwłaszcza starszym osobom trudno było wytłumaczyć, iż mając kartę ze spółdzielni nie mają obowiązku jej wypełniania. Ale też wiele osób po przeczytaniu kartki z "zachętą" do zagłosowania nie przyjmowało takich argumentów. Niektórzy starsi mieszkańcy z zasobów Lokatora wręcz twierdzili, że skoro dozorca ma przyjść po kartę, to trzeba ją wypełnić. Co ciekawe, gotowe karty w tej sprawie ,,Lokator'' rozesłał do wszystkich mieszkańców. Czyli do ponad 6 tysięcy lokali - wylicza zduńskowolanka! Nieco rozbici byli podczas tegorocznego głosowania rodzice uczniów z Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi. Nauczycielki z tej szkoły złożył bowiem wniosek do budżetu obywatelskiego pn. "Serce pokoleń", którego celem ma być... integracja mieszkańców z os. 1000-lecia.
- Zgłupiałam! Zarząd wspólnoty zbierał głosy pod spartakiadami, które mają integrować i na wywiadówce w szkole dowiaduję, że coś podobnego chce robić szkoła! To jakieś nieporozumienie. Nie chcę być złym prorokiem, ale gdzie dwóch się kłóci tam trzeci skorzysta, a szkoda - zauważa pani Renata, której syn uczęszcza do SP nr 9. Ale nie tylko "dziewiątka" aktywizowała rodziców do podpisywania się pod budżetem obywatelskim. Podobną akcję przeprowadzono w SP nr 7. Społeczność tej placówki stara się o wybudowanie placu zabaw koło szkoły. O głosy walczyła też parafia pw. WNMP. O remont kościelnych organów. Zmasowaną akcję prowadzili także zwolennicy strzelectwa sportowego. Marzy im się nowa strzelnica na stadionie Pogoni. Przypomnijmy, o co walczą zduńskowolanie w ramach budżetu obywatelskiego:

Inwestycje (do podziału 800 tys. zł):
- Remont drogi osiedlowej od ul. Zielonej do ulicy Osmolińskiej - Chodnik dla pieszych (Moniuszki, Długa, Kanałowa)
- Renowacja strzelnicy sportowej przy stadionie Miejskim
- Budowa parkingu przy ul. Żytniej 16 i 18
- Budowa ciągu pieszego przy ul. Zduńskiej
- Zakup sprzętu, szkolenie pracownika w celu przeprowadzenia kontroli spalania śmieci
- Remont organów w Bazylice - Remont drogi osiedlowej od ul. Mostowej do zjazdu w ul. Łódzka oraz wzdłuż bloku przy ul. Łódzkiej 8
- Remont drogi osiedlowej wzdłuż ulicy Łódzkiej (od ul. Ogrodowej do ul. Getta Żydowskiego)
- Przebudowa ulicy Społecznej - Budowa świetlicy integracyjnej dla Wspólnoty lokalnej Osiedla 1000-lecia przy ul. Szadkowskiej (koło przedszkola)
- Oświetlenie parku miejskiego na osiedlu Południe (teren wokół górki)
- Budowa placu zabaw wraz z wyposażeniem, ogrodzeniem i oświetleniem przy Szkole Podstawowej 7 w Zduńskiej Woli
- Przebudowa ul.Warckiej
- Rozbudowa ulicy Agrestowej
- Zagospodarowanie terenu przy ulicy Stefana Okrzei dla celów organizacji imprez plenerowych (parking, boisko do gry w kosza, zimą lodowisko, scena plenerowa)
- Utwardzenie nawierzchni dróg na os.Nowe Miasto
- Rewitalizacja przestrzeni miejskiej i nadanie funkcji kina letniego
- Ciągi chodnikowe, drogi, parkingi , boisko do piłki siatkowej na Osiedlu Południe
- Dla dzieci dokończenie remontu podwórza Łaska 2 z zieloną oazą, budową komórek i poprawą estetyki centrum miasta (wypadło z listy) .

Wydarzenia (do podziału 200 tys. zł):
- Tenisowe lato 2015
- I Regionalny przegląd amatorskich orkiestr dętych „Karsznice 2015”
- Serce pokoleń
- Cykl Spartakiad Sportowo-Rekreacyjnych Zduńskowolskich Lokalnych Wspólnot Osiedlowych pod hasłem: „Wspólnie Łączymy Zduńskowolan”
- Organizacja widowiska taneczno-muzycznego
- Żywa lekcja historii – turniej wczesnośredniowieczny
- Żywa lekcja historii – rozbudowany event Słowian i wikingów
- Karma dla kotów bezdomnych – wolno żyjących w granulkach i konserwach dla całego miasta Zduńskiej Woli.

Które z zadań będą realizowane okaże się 13 października, po zliczeniu ważnych głosów przez specjalną komisję d.s. budżetu obywatelskiego, którą nadzoruje wiceprezydent Paweł Jegier. Jedno jest pewne, kart w tym roku będzie do analizy zdecydowanie więcej niż w pierwszym głosowaniu. Jeśli zliczyć szacunki podane siewie.tv przez niektórych wnioskodawców, może ich być nawet 11-13 tysięcy!

Tekst i fot.: ED

Podobne: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2876-milion-na-propozycje-obywatelskie-w-budecie-zduskiej-woli

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u